Skip Navigation LinksSākums > Biežāk uzdotie jautājumi > Iedzīvotāji > E-veselība lietošana

E-veselība lietošana

Kas ir E-veselība?
E-veselība ir elektroniska valsts veselības aprūpes informācijas sistēma drošai, ērtai un ātrai medicīniskās informācijas uzkrāšanai un apmaiņai starp pacientu un viņa ārstniecībā iesaistītajām personām.

Izmantojot E-veselību, medicīniskie dokumenti vairs nav jāraksta ar roku, jādrukā vai fiziski jānogādā. Visa informācija pakāpeniski uzkrāsies un būs pieejama vienuviet gan iedzīvotājiem, gan ārstējošajiem ārstiem.

Zāļu receptes un darbnespējas lapas var izrakstīt gan elektroniski, gan uz papīra veidlapām. Saskaņā ar Ministru kabineta 2017.gada gada 22. augustā lemto - datu ievade E-veselības sistēmā  ir obligāta, sākot ar 2018. gada 1. janvāri.

Vai E-veselības sistēmā ir pieejama visa mana medicīniskā informācija?
Iedzīvotāju medicīniskā informācija E-veselības sistēmā uzkrājas pakāpeniski. Sistēmā ir pieejami tikai tie dati, kurus tajā ir ievadījušas ārstniecības personas, līdz ar to, jo aktīvāk ārstniecības personas lieto E-veselības sistēmu, jo vairāk informācijas tajā uzkrājas.

Saskaņā ar MK Nr. 134 noteikumiem “Noteikumi par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu” ģimenes ārstiem, sākot no 2017. gada 1. jūlija ir jāievada pacienta veselības pamatdati (alerģijas, brīdinājumi, medicīniskās ierīces, diagnozes un regulāri lietojamās zāles) E-veselības sistēmā.


No kura datuma E-veselības sistēmas lietošana ir obligāta?
No 2018. gada 1. janvāra Latvijā ir uzsākta obligāta E-veselības sistēmas lietošana. No šī datuma:

  • darbnespējas lapas atver, pagarina, noslēdz un anulē tikai elektroniski;
  • kompensējamo zāļu saņemšanai tiek izrakstītas e-receptes, savukārt citu recepšu medikamentu izrakstīšanai e-receptes lietošana ir brīvprātīga;
  • elektroniski tiek izrakstīti nosūtījumi ambulatoro/stacionāro pakalpojumu saņemšanai un to rezultāti (pārskats par ambulatorā/stacionārā pacienta izmeklēšanu).Nosūtījumu uz Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu vai Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu pacientam elektroniskā formātā jāizsniedz no 2018. gada 1. septembra, savukārt obligāta e-nosūtījuma izmantošana visām ārstniecības iestādēm būs jāuzsāk no 2019. gada 1. janvāra.  Līdz 2018. gada 31. decembrim uz citām ārstniecības iestādēm E-veselības sistēmā sagatavotie e-nosūtījumi jāizdrukā un jāizsniedz pacientam papīra dokumenta veidā.
  • izraksti-epikrīzes;
  • vizuālās diagnostikas izmeklējumu apraksti;
  • pacienta veselības pamatdati - informācija par pacientam diagnosticētajām (alerģijām un  citām hroniskajām slimībām, veiktajām ķirurģiskajām operācijām un  regulāri lietotajām zālēm).

Kādu informāciju iedzīvotāji var paši norādīt E-veselības sistēmā?
Iedzīvotāji E-veselības sistēmā var norādīt:

  1. Savu kontaktinformāciju.
  2. Kontaktpersonu (-as) saziņai neatliekamos gadījumos.
  3. Pilnvarot vai liegt piekļuvi saviem datiem E-veselības sistēmā.
  4. Sadaļā “Audita pieraksti” apskatīt informāciju par personām, kuras skatījušas  viņu datus (sadaļā “Audita pieraksti”).
  5. Norādīt informāciju par savu apdrošināšanas polisi.
  6. Nosūtīt pieteikumu Eiropas veselības apdrošināšanas kartes (EVAK) saņemšanai.

 

Kur lieto E-veselības sistēmu?
Informācija par visām ārstniecības iestādēm un aptiekām, kas ir noslēgušas E-veselības sistēmas lietošanas līgumu, ir pieejama interaktīvā kartē E-veselības portāla www.eveseliba.gov.lv sadaļā "Par E-veselību" – "Kur lieto E-veselību?".

Ārstniecības iestādēs un aptiekās, kas jau ir uzsākušas E-veselības sistēmas lietošanu, ir izvietotas uzlīmes ar uzrakstu "šeit lieto E-veselību".