No 2018. gada 1. janvāra valsts kompensējamo medikamentu receptes tiek izrakstītas tikai elektroniski.
Kā iegādāties e-receptes zāles sev?
Lai iegādātos savas e-receptes zāles, aptiekā jāuzrāda personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība (eID).
Kā iegādāties e-receptes zāles savam nepilngadīgajam bērnam?
Ja nepieciešams iegādāties e-receptes zāles savam nepilngadīgajam bērnam (arī tad, ja esat bērna aizbildnis), tad aptiekā:
Nepilngadīga persona, sākot no 14 gadu vecuma, ir tiesīga pati iegādāties savas papīra recepšu vai e-recepšu zāles.
Kā iegādāties e-receptes zāles citam cilvēkam?
Lai iegādātos citam cilvēkam izrakstītas e-receptes zāles (piemēram, radiniekam vai kaimiņam), aptiekā:
Iedzīvotājs E-veselībā var deleģēt citu cilvēku e-recepšu zāļu iegādei. Tādā gadījumā e-receptes zāles varēs iegādāties gan pacients, gan cilvēks, kurš deleģēts e-recepšu zāļu iegādei (aptiekā uzrādot tikai savu personu apliecinošu dokumentu un nosaucot pacienta vārdu, uzvārdu).
Ja cilvēks (piemēram, seniors) nelieto internetu, viņam ir iespēja deleģēt citu cilvēku piekļuvei viņa informācijai, vēršoties ar iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā – klātienē vai sūtot pa pastu ( ar pilnvaru, kuru apliecinājis notārs).
Iedzīvotājs jebkurā mirklī var mainīt vai atcelt uzstādīto deleģējumu.
Svarīgi! Aptiekā nav jānosauc cita cilvēka personas kods vai jāuzrāda viņa personu apliecinošs dokuments!
Kā deleģēt citu cilvēku savu e-recepšu zāļu iegādei?
Autorizējoties E-veselības portālā, sadaļā "Tiesību deleģējumi".
Plašāka informācija par cita cilvēka deleģēšanu pieejama šeit.
Kādos gadījumos medikamentus joprojām jāizraksta uz papīra recepšu veidlapām?
Ja ārsts tehnisku traucējumu gadījumā (piemēram, interneta vai elektrības traucējumu dēļ) pacientam izraksta e-recepšu medikamentus papīra formā, pēc papīra receptes izmantošanas tās aptiekā elektronizēs farmaceits.
Svarīgi! Parasto zāļu, kā arī psihotropo un narkotisko zāļu e-recepšu izrakstīšana ārstiem ir brīvprātīga. Tās ārsti pēc savas izvēles var izrakstīt gan elektroniski, gan uz papīra veidlapas.
Vai e-receptes medikamentus var iegādāties pa daļām?
Izmantojot parasto e-recepti (zilā krāsā), pacients var iegādāties medikamentus pa daļām vienā vai vairākās aptiekās, jo farmaceits E-veselības sistēmā redzēs atlikušo medikamentu daudzumu.
Savukārt kompensējamo zāļu e-recepti (rozā krāsā) var izmantot tāpat kā līdz šim – iegādājoties visus medikamentus vienā reizē, jo kompensējamo medikamentu izsniegšana pa daļām nav iespējama. Šāda kārtība attiecas arī uz psihotropo un narkoloģisko medikamentu iegādi.
Vai e-recepti ārsts var izrakstīt arī mājas vizītē? Ja ārsts ir ieradies mājas vizītē, tad e-receptes zāles var izrakstīt:
Vai par e-receptes izrakstīšanu ir jāmaksā?
Pacienta līdzmaksājums jāveic par ārsta apmeklējumu. Ja e-recepte ir izrakstīta ārsta apmeklējuma laikā, tad pacientam ir jāveic pacienta līdzmaksājums. Savukārt, ja e-recepte ir izrakstīta bez ārsta apmeklējuma (piemēram, hroniskam pacientam) – pacienta līdzmaksājums netiek iekasēts. Lēmumu par e-receptes attālinātu izrakstīšanu pieņem ārsts, izvērtējot konkrēto gadījumu un balstoties uz savu profesionālo kompetenci.
Kur pacients var apskatīt savas e-receptes?
Informāciju par savām e-receptēm pacients var apskatīt, autorizējoties E-veselības portālā – E-veselības profila sadaļā „Receptes” (iespējams aplūkot medikamenta nosaukumu, devu, receptes izrakstīšanas datumu un derīguma termiņu).
Kādas priekšrocības sniedz e-recepte?
Plašāka informācija par e-receptēm un e-recepšu zāļu iegādi ir pieejama E-veselības portālā, sadaļā "Biežāk uzdotie jautājumi".