Skip Navigation LinksSākums > Aktualitātes > Iedzīvotājiem

Aicina iesniegt inovatīvus projektus testēšanai veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorijā

18.08.2023.
Lai valsts apmaksātajā veselības aprūpē ieviestu jaunus, inovatīvus risinājumus un uzlabotu pakalpojumu pieejamību, Nacionālais veselības dienests (NVD) no 18. jūlija uzsāk veselības aprūpes pakalpojumu modeļu pilotprojektu atlasi veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorijā. Atlasē veselības aprūpes dalībnieki var iesniegt tādus pilotprojektus, kuriem nepieciešama pārbaudes jeb pilotēšanas fāze.

Izstrādātos projektus var iesniegt ikviens veselības aprūpes dalībnieks – ārstniecības iestādes, izglītības iestādes, ārstu vai pacientu interešu pārstāvošās organizācijas, medikamentu, medicīnas ierīču vai tehnoloģiju ražotāji u.c. Pieteikšanās norit līdz šā gada 29. augustam, aizpildot un iesniedzot pieteikuma dokumentus NVD. Plašāka informācija un pieteikuma dokumenti ir pieejami NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv galvenās lapas sadaļā “Pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”. Savukārt atbildes uz jautājumiem par pieteikšanās procesu var saņemt, rakstot e-pastu uz projekts@vmnvd.gov.lv.


Jaunradītos vai Latvijas situācijai adaptētos veselības aprūpes pakalpojumu modeļus var iesniegt jebkurā veselības aprūpes jomā, tomēr NVD noteicis arī prioritātes – onkoloģija, psihiskā veselība, sirds-asinsvadu slimību mazināšana, mātes un bērna veselība, paliatīvā aprūpe, reto slimību ārstēšana, hronisko pacientu aprūpe, medicīniskā rehabilitācija, muguras un galvas sāpju mazināšanai, audu un asins komponentes u.c.Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija un projektu pilotēšana notiek ar Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas un noturības mehānisma fonda finansiālo atbalstu. Līdz 2026. gadam reālā vidē tiks testēta un pārbaudīta visu atlases kārtas izturējušo veselības aprūpes pakalpojumu modeļu dzīvotspēja. Labu rezultātu gadījumā tos iekļaus valsts apmaksāto pakalpojumu programmā, tādējādi valsts apmaksātajā veselības aprūpē gan ieviešot inovatīvus risinājumus, gan uzlabojot pakalpojumu pieejamību.Kopumā veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorijas darbības process ir sadalīts četros posmos. Tas sācies ar veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorijas sistēmas izveidi, atlases procesam nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanu un turpinās ar atklātu pakalpojumu modeļu atlasi trīs kārtās. Pirmajā – interesenti iesniedz vienkāršu aprakstu par izstrādāto pakalpojuma modeli, kuru vērtēs NVD un eksperti. Otrajā kārtā izvirzītos pilotprojektus būs iespēja pilnveidot, sadarbojoties ar mentoriem un veidojot kopsadarbības ar citiem atlases dalībniekiem, kuri piedāvā līdzīgus risinājumus. Pilotprojekti, kas tiks virzīti turpmākajam procesam jeb pilotēšanai, sabiedrībai tiks demonstrēti publiskā pasākumā EXPO, kur piedalīties varēs ikviens interesents. Lēmums par finansējuma piešķiršanu konkrētu pakalpojumu modeļu testēšanai tiks pieņemts pēc EXPO pasākuma.Visa informācija par projekta norisi ir pieejama NVD tīmekļvietnē https://www.vmnvd.gov.lv/lv/projekta-veselibas-aprupes-pakalpojumu-modelu-attistibas-laboratorija-istenosanas-process.NVD projektu īsteno Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4. komponentes “Veselība” 4.3. reformu un investīciju virziena “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana” 4.3.1.r. reformas “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana, kopējā valsts budžeta veselības aprūpes nozarē palielinājums” un 4.3.1.1.i. investīcijas “Atbalsts sekundārās ambulatorās veselības aprūpes kvalitātes un pieejamības novērtēšanai un uzlabošanai” ietvaros. Tā īstenošanai paredzēti vairāk nekā 16 miljoni eiro no ES Atveseļošanas fonda.